Jak styl jazdy wpływa na stan techniczny auta?
Podczas codziennej eksploatacji samochodu często zapominamy o tym, że styl jazdy ma bezpośredni wpływ na stan techniczny auta. Oczywiście części awarii nie jesteśmy w stanie uniknąć, gdyż wynikają z naturalnego zużycia. Warto jednak wiedzieć, że odpowiednia technika jazdy może zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych usterek. Jakich zachowań unikać za kierownicą? Dowiesz się tego, czytając dalszą część naszego wpisu.
Styl jazdy dość częstą przyczyną problemów z samochodem
Niestety mechanicy często spotykają się z przypadkami, gdy samochody ulegają poważnym awariom głównie ze względu na nadmierną i niewłaściwą eksploatację. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju usterki nie zawsze muszą być oczywiste. Często jeden problem wynika z innego. Sposób prowadzenia auta przyczynia się przede wszystkim do szybkiego zużycia poszczególnych elementów pojazdu.
Każdy kierowca ma swoje nawyki, które niekiedy bywają nieprawidłowe i negatywnie wpływają na podzespoły. Tak naprawdę w ten sposób możemy przyczynić się do awarii wielu kluczowych komponentów — od silnika po sprzęgło. Z kolei poprawna technika jazdy może zminimalizować częstotliwość i zakres występowania awarii, a więc ograniczyć koszty związane z naprawami samochodu.
5 usterek wynikających z nieprawidłowej techniki jazdy
- 1. Częstym błędem jest wykorzystywanie pełnej mocy silnika, gdy ten jest jeszcze zimna. W wyniku tego działania cylindry i pozostałe części ruchome nie mają właściwego smarowania, co może prowadzić do szybszego zużycia jednostki napędowej. Zanim ruszysz z pełną mocą, rozgrzej odpowiednio silnik.
- 2. Równie szkodliwa jest zła technika przyśpieszenia. Pamiętaj, że prędkość jazdy zawsze powinna być przystosowana do warunków panujących na drodze. Jeśli masz taką możliwość, staraj się przyspieszać dynamicznie, wykorzystując przy tym pełną moc jednostki napędowej. W ten sposób zadbasz o swój pojazdu, unikając problematycznych napraw silnika. Jest to również sposób na optymalizację spalania, a więc zmniejszanie zużycia paliwa.
- 3. Pamiętaj, aby po podróży, zwłaszcza dłuższej, nie wyłączać zbyt wcześnie silnika. Zaleca się, aby odczekać 20-30 sekund, zanim całkowicie wyłączymy pojazd (zależy od modelu i zaleceń producenta). W ten sposób możemy uniknąć częstych awarii turbosprężarki.
- 4. Kolejny “grzech” kierowców to niewłaściwa zmiana biegów. Bardzo szkodliwe jest gwałtowne wbijanie biegów i mocne trzymanie dźwigni. Wielu kierowców bardzo szybko zmienia biegi, po czym gwałtownie puszcza pedał sprzęgła. Może to skutkować uszkodzeniem przekładni i koła dwumasowego. Ze sprzęgłem należy obchodzić się delikatnie i możliwie jak najbardziej płynnie. Unikaj też trzymania ręki na drążku, gdyż ciągły nacisk przyczynia się do szybszego zużycia synchronizatorów i przesuwek.
- 5. Wystrzegaj się ostrego hamowania. Jeśli wykonasz kilka takich manewrów, a następnie zatrzymasz pojazd, możesz doprowadzić do spalenia klocków i tarcz. Jeśli już doszło do ostrego hamowania, lepiej przejedź kilkaset metrów, aby podzespoły zdążyły się schłodzić. Pamiętaj też, że korzystne dla pojazdu jest tzw. hamowanie silnikiem (puszczanie pedału gazu bez naciskania na sprzęgło). To dobry nawyk, dzięki któremu może spowolnić proces zużywania się wielu komponentów.