Jak wygląda wymiana oleju samochodowego w warsztacie?
Sprawne funkcjonowanie samochodu zależy od wielu czynników, w tym od odpowiedniego uzupełnienia płynów eksploatacyjnych, takich jak m.in. olej silnikowego. Jest on bardzo ważny, ponieważ odpowiada za redukcję tarcia pomiędzy poszczególnymi elementami, umożliwiając ich sprawne funkcjonowanie. Aby jednak było to możliwe, konieczna jest jego systematyczna wymiana. O czym należy pamiętać? I jak wygląda profesjonalna wymiana oleju silnikowego w warsztacie? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Wymiana oleju silnikowego — o czym pamiętać?
Podstawą przerw pomiędzy poszczególnymi wymianami oleju silnikowego powinny być informacje podane przez producenta w książce serwisowej oraz - co ważne - nasz sposób eksploatacji pojazdu. Co to oznacza? Jeśli korzystamy z samochodu jedynie na krótkich trasach, a nasza jazda jest stosunkowo spokojna, ilość kilometrów, które możemy przebyć między poszczególnymi wymianami jest większa. Jeśli jednak preferujemy dynamiczną, szybką jazdę, a nasz pojazd poddawany jest dużym obciążeniom, ilość kilometrów zmniejsza się niemal o połowę.
Kolejną ważną kwestią jest rodzaj oleju, który stosujemy. Również w tym przypadku warto dopasować się do zaleceń producenta, wykorzystując jedynie najwyższej jakości propozycje. Tylko profesjonalny produkt zapewni nam bowiem ochronę i komfort użytkowania.
Jak przebiega profesjonalna wymiana oleju silnikowego?
Niektórzy twierdzą, że wymiana oleju silnikowego jest zadaniem prostym, które można wykonać samodzielnie. I rzeczywiście, w porównaniu do innych koniecznych działań mechanicznych, nie jest to zadanie o dużym stopniu skomplikowania. Nie oznacza to jednak, że nie wymaga odpowiedniego przygotowania, skupienia, doświadczenia i wiedzy. Jeśli więc nie posiadamy wprawy albo niezbędnego miejsca, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnego warsztatu samochodowego.
Na czym polega wymiana oleju silnikowego? Pierwszym krokiem jest zdemontowanie korka spustowego, który znajduje się pod plastikową osłoną. W tym celu konieczne jest postawienie maski i odkręcenie elementu np. przy pomocy klucza nasadowego. Kolejnym krokiem jest usunięcie starego oleju, który jest już zużyty, a także - co ważne - jego poprawne zutylizowanie. Niezbędne jest również wymienienie uszczelki korka spustowego lub całego korka. Wymianie podlega także wkład filtrujący lub cały filtr w zależności od potrzeb (elementy te także muszą zostać odpowiednio zabezpieczone). Na uwagę zasługuje fakt, że wydobycie filtra nie zawsze jest zadaniem łatwym. Otaczają go bowiem rurki, wiązki i czujniki elektryczne, które można łatwo uszkodzić.
Jednym z ostatnich kroków jest oczywiście wlanie nowego oleju. Na początku niezbędne jest zastosowanie nieco mniejszej ilości preparatu oraz uruchomienie silnika na wolnych obrotach, dzięki czemu olej może dotrzeć do kanałów i filtra. Po pewnym czasie konieczne jest dopełnienie oleju. Co ciekawe, w wielu warsztatach w czasie całego procesu wykorzystywane są nowoczesne urządzenia ssące, które zapewniają dobre efekty.
Widać więc wyraźnie, że wymiana oleju silnikowego to zadanie wymagające wprawy. Do jego wykonania potrzebna jest zarówno wiedza, odpowiednia przestrzeń, jak i sposób na utylizację odpadów. Nie warto więc podejmować się go samodzielnie. Znacznie lepsze efekty daje skorzystanie z pomocy profesjonalistów.