Z czym wiąże się naprawa wału korbowego?
Elementem każdego samochodu wyposażonego w silnik spalinowy jest wał korbowy. Jego rola polega na zamianie ruchu posuwisto zwrotnego na ruch obrotowy, dzięki temu procesowi koła pojazdu mogą być wprawiane w ruch. Z uwagi na fakt, iż jest to element poddawany działaniu wielu sił o różnym charakterze, powinien być niezwykle trwały i mocny, dlatego we współczesnych samochodach jest on wytwarzany z najbardziej solidnych materiałów, z reguły ze stali o wysokiej jakości. Choć jest to element pojazdu charakteryzujący się wysoką trwałością, to również jemu zdarzają się awarie. Dowiedz się, jakie są objawy uszkodzenia wału korbowego oraz z czym wiąże się jego naprawa.
Po czym możemy poznać, że wał korbowy uległ uszkodzeniu?
Najczęściej występujące symptomy, mogące wskazywać na uszkodzenie wału korbowego to:
- wyciek oleju na łączeniach wału korbowego z rozrządem lub skrzynią biegu, objawiający się występowaniem plam,
- klin lub cięciwa uszkodzone na wale korbowym, objawiające się niemożliwością wystartowania pojazdu lub intensywnym dymem wydzielanym z rury wydechowej,
- pęknięcie lub zniszczenie wału korbowego a w efekcie zniszczenie całego silnika. W przypadku tej awarii koszt naprawy pojazdu może przekroczyć jego wartość.
Wśród przyczyn możemy wyróżnić:
- przeciążenie wału w wyniku oddziaływania czynników mechanicznych,
- zły montaż wału na etapie produkcji pojazdu,
- uszkodzenia innych elementów pojazdu np. skrzyni biegów,
- brak właściwego dbania o samochód, nieuzupełnienie płynów w chłodnicy lub oleju,
- zanieczyszczenia.
Gdy w naszym pojeździe dojdzie do uszkodzenia wału korbowego, konieczna będzie jego naprawa, a być może również regeneracja całego silnika. Mechanik szlifuje, poleruje, wyważa i naprawia wał korbowy, według wskazań producenta auta.
Koszt naprawy jest zależny od skali uszkodzeń i pracy, którą należy w nią włożyć. Waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Jeśli masz usterkę wału korbowego w swoim samochodzie, koniecznie skontaktuj się z warsztatem.